Pocta českej hudbe: Symfónia „Z Nového světa“ Antonína Dvořáka
O diele
Štátna opera v predvečer 35. výročia Nežnej revolúcie oslavuje túto kľúčovú udalosť moderných dejín Slovenska. V duchu česko-slovenskej vzájomnej a dlhej spoločnej histórie našich národov sa zároveň pripája k roku Českej hudby 2024 a vyjadruje jej poctu jedným z najgeniálnejších diel klasickej hudby – Symfóniou č. 9 e mol „Z Nového světa“ Antonína Dvořáka. Novosvetská vznikla v roku 1893 ako vrcholné dielo skladateľových tvorivých síl, v ohromení novým prostredím a novými kultúrnymi podnetmi. Tie mu poskytol pobyt v Spojených štátoch amerických i súhra ďalších priaznivých okolností: vykryštalizovaný kompozičný štýl, finančná nezávislosť, vedomie, že je „vyslancom“ českej hudby v Amerike i ambícia vytvoriť dielo mimoriadnych kvalít. Do symfónie premietol atmosféru dynamicky sa rozvíjajúcej krajiny, spleť kultúr a etník, dojmy z amerického vidieka i nostalgickú túžbu po domove a rodine.
Symfónia „Z Nového světa“ patrí k tým dielam, ktoré sa navždy zapisujú do pamäte poslucháčov. Jej Largo zaznelo na pohrebe amerických prezidentov Franklina Roosvelta a Geralda Forda, na jeho motívy napísal jeden z Dvořákových žiakov v USA veľmi populárny spirituál Goin' Home. Astronaut Neil Armstrong si nahrávku Novosvetskej zobral so sebou na misiu Apollo 11. V našom prostredí je známa i z oscarového filmu Kolja.
Súčasťou koncertu bude i uvedenie orchestrálnej suity Eugena Suchoňa Noc čarodejníc, ktorá vznikla v roku 1927 na motívy Merežkovského románu Leonardo da Vinci, pôvodne ako dielo pre klavír. Koncom 70. rokov bola zrevidovaná do orchestrálnej podoby.
Obsadenie
Účinkuje |
orchester Štátnej opery
|
Dirigent | |
Koncertný majster |