![Veľkonočný koncert Veľkonočný koncert](https://img.bigeron.com//Messa di Gloria_1.jpg)
Veľkonočný koncert
Je dlhoročnou tradíciou, že v období pred Veľkou nocou Štátna opera v Banskej Bystrici uvádza vokálno-inštrumentálny koncert venovaný tomuto dôležitému náboženskému sviatku. Tento raz zaznie dielo mimoriadnych kvalít – ojedinelý opus operného skladateľa Giacoma Pucciniho Messa di Gloria. Veľkonočný koncert si diváci môžu vychutnať už 23. marca v banskobystrickej Štátnej opere. Túto produkciu bude možné vidieť aj 2. apríla v Ružomberku.
GIACOMO PUCCINI: MESSA DI GLORIA
Tvorba Giacoma Pucciniho sa teší trvalému záujmu publika – jeho opery patria medzi najčastejšie hrávané diela na celom svete. Všetkým operným priaznivcom sú určite známe diela Manon Lescaut, Tosca, Madama Butterfly či Turandot.Neobyčajne obľúbené sú najmä pre svoju melodickosť a pôsobivosť. Pucciniho sakrálne dielo Messa alebo Messa a quattro Voci sa dnes spravidla uvádza pod názvom Messa di Gloria. Ide o jedno zo známych neoperných diel skladateľa vytvorených pre sólo tenor, barytón, bas, zbor a orchester. Skomponoval ho ako absolventskú prácu pre Istituto Giovanni Pacini vo svojich 22 rokoch. Táto dnes už omša v podstate predznamenala dráhu Pucciniho ako operného skladateľa – jeho inklinácia k opere je v kompozičnom štýle úplne zrejmá. Prvé uvedenie malo dielo v Lucce 12. júla 1880. Jedna z jeho častí, Credo, už bola napísaná a uvedená skôr (1878) s tým, že bola koncipovaná ako samostatná kompozícia. Napokon ju Puccini včlenil medzi ostatné, dokomponované neskôr – Kyrie, Gloria, Sanctus e Benedictus, Agnus Dei. Hoci bola Pucciniho Messa v čase svojho prvého uvedenia prijatá publikom dobre, jej kompletný rukopis nikdy nezverejnil. Niektoré z tém Messy použil Puccini v iných svojich dielach: napr. Agnus Dei v opere Manon Lescaut a Kyrie v opere Edgar. Až do roku 1952 sa toto dielo v kompletnej podobe nehrávalo. Dnes je bežnou súčasťou produkcie klasickej hudby na celom svete.
Účinkujú:
Dušan Šimo, Zoltán Vongrey a Ivan Zvarík
Spevácky zbor a orchester Štátnej opery
Zbormajsterka: Iveta Popovičová
Koncertný majster: Oldřich Husák
Dirigent: JÁN PROCHÁZKA
![](https://img.bigeron.com//01 Dirigent Jan Prochazka a orchester Statnej opery, foto K. Baranyai_2.jpg)
![](https://img.bigeron.com//02 Dirigent Jan Prochazka, foto K. Baranyai_2.jpg)
![](https://img.bigeron.com//03 Orchester a spevacky zbor Statnej opery, foto K. Baranyai_2.jpg)
![](https://img.bigeron.com//04 Spevacky zbor Statnej opery, foto K. Baranyai_2.jpg)
![](https://img.bigeron.com//Messa di Gloria_2.jpg)
Ďalšie aktuality
Podcasty
![Opera Viva! #72: Sólistka Baletu Veronika Szabová: „Vždy som chcela svoje umenie zdokonaľovať.“ Opera Viva! #72: Sólistka Baletu Veronika Szabová: „Vždy som chcela svoje umenie zdokonaľovať.“](https://img.bigeron.com//veronika_szabova_podcast_1.jpg)
Opera Viva! #72: Sólistka Baletu Veronika Szabová: „Vždy som chcela svoje umenie zdokonaľovať.“
![Opera Viva! #70: NETOPIER – stručný sprievodca operetou Johanna Straussa ml. Opera Viva! #70: NETOPIER – stručný sprievodca operetou Johanna Straussa ml.](https://img.bigeron.com//podcast_70_1.jpg)
Opera Viva! #70: NETOPIER – stručný sprievodca operetou Johanna Straussa ml.
![Opera Viva! #69 – Sopranistka Gabriela Beňačková: „Vždy som sa usilovala o dokonalosť.“ Opera Viva! #69 – Sopranistka Gabriela Beňačková: „Vždy som sa usilovala o dokonalosť.“](https://img.bigeron.com//Hosť Gabriela Beňačková-2.jpg)